A soros elnökség intézménye
Az EU Tanácsának elnökségét félévente más-más uniós tagállam adja. E féléves időszak során minden szinten a soros elnökség vezeti a tanácsi üléseket, így biztosítva a Tanácsban az Unió munkájának folytonosságát.
Három elnökség együttműködése
Az elnökséget betöltő tagállamok hármas csoportokban, az úgynevezett elnökségi triókban szorosan együttműködnek egymással. Az elnökségi triók rendszerét a Lisszaboni Szerződés vezette be 2009-ben. A trió tagjai hosszú távú célokat tűznek ki, és közös programot készítenek, melyben meghatározzák azokat a témákat és lényeges kérdéseket, amelyekkel a 18 hónapos időszak során a Tanács foglalkozni fog. E program alapján a három ország mindegyike elkészíti saját részletesebb féléves programját.
A jelenlegi triót a spanyol, a belga és a magyar elnökség alkotja.
A Tanács soros elnökségei 2025-ig
Belgium: 2024. január – június
Magyarország: 2024. július – december
Lengyelország: 2025. január–június
Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége: 2024. július 1. – december 31.
Magyarország az elnöksége alatt az alábbi hét tematikus területre összpontosít:
- az EU versenyképességének növelése
- az EU védelempolitikájának megerősítése
- következetes és érdemeken alapuló bővítési politika
- az illegális migráció megfékezése
- a kohéziós politika jövőjének kialakítása
- a gazdaközpontú uniós agrárpolitika előmozdítása
- a demográfiai kihívások kezelése
Európát a szomszédunkban zajló háború, a globális verseny, a sérülékeny biztonsági helyzet, az illegális migráció, a természeti katasztrófák, a klímaváltozás hatásai és a demográfiai helyzet közös kihívás elé állítják.
Bóka János, Magyarország európai uniós ügyekért felelős minisztere a magyar elnökség politikai prioritásainak ismertetése alkalmából, 2024. június 18.
Magyarország második alkalommal tölti be a Tanács soros elnökségét. Ennek során folytatni fogja az előző elnökség (Belgium) által végzett munkát, mielőtt továbbadja a stafétabotot a következő elnökségnek (Lengyelország).